Evde Ek İş Fikirleri

Evde Çay Tepsisi Yapımı İşi

1
Evlerde ek iş Çay tepsisi
Evde ek iş Çay tepsisi yapımı

Ev içerisinde tüm bayanların kullanmadığı eski tepsiler olabilir. Aynı şekilde bu tepsileri atmak istemeyen bayanlarda vardır. Bunun için evde çay tepsisi yapımı işi farklı fikirler sunmak bayan okurlar için faydalı olacaktır.

Kumaş İle Çay Tepsisi Yapımı

Bu tepsi yapımı için ilk önce ev içerisinde bulunan nakışlı kumaş ya da örtü gerekmektedir. El içerisinde yok is dışarıdan güzel örtü ya da nakış içeren kumaşlar alınabilir. Birçok farklı çeşit işlemeli, nakışlı örtü ile yapılacak olan bu tepsi yapımında zevk seçimi bireye kalmıştır. Bu da kişinin kendi hayal gücüne kalmış bir şeydir. Çay tepsisi yapımı için gereken malzemeler;

– Nakışlı ya da işlemeli kumaş,

– Paspartu kartonu,

– Cam,

– Kulp,

– Tepsi.

İlk önce kumaş çok iyi ütülenmelidir. Kırışık kalmamalıdır. Ardından kenarına paspartu kartonu denilen iç çerçeve oluşturulmaktadır. Son olarak üzerilerine cam yerleştirerek nakşa uygun olan çerçeve hazırlanır. Çerçevenin üzerine iki tane kulp sabit ettirilir. Bu işin en zor kısmı; camı ve tepsiyi nakşa uygun bir şekilde seçmektir. Genel olarak tahta tepsiler için bu uygun olabilmektedir. Bu tepsi de cam olduğundan ötürü temizlenmesi oldukça kolaydır. Tepsinin nasıl yapıldığını anlamayanlar için internet üzerinde bulunan videolar bulunmaktadır.

Ahşap Tepsi Boyayarak Evde Çay Tepsisi Yapımı

Bu tepsi yapımında ise hem malzemeler hem de yapılış olarak oldukça basit ve pratiktir. Bu tepsiyi yapabilmek için özel bir yeteneğe ihtiyaç yoktur. Ahşap boyamayı seven kişiler için ve evindeki kullanılmayan tepsileri değerlendirmek amacı ile ahşap boyayarak çay tepsisi için ayrıntılar aşağıdaki gibi olacaktır. Ahşap tepsi için malzemeler;

– 1 tane ahşap tepsi,

– 1 adet beyaz ahşap boyası,

– 1 adet yaprak yeşili ahşap boyası,

– 1 adet mavi ahşap boya,

– 1 adet eflatun ahşap boya,

– 1 adet sarı ahşap boya,

– 1 adet kalın fırça,

– 1 adet ince fırça,

– 1 adet yaldız,

– 1 adet zımpara,

– 1 adet ahşap verniği.

İlk önce ahşap güzel bir biçimde iyice zımpara edilir. Ardından tepsiye eflatun boyayla bir astar yapılır. Kuruması amacı ile bir kenara bırakılır. Kuruyan ahşap boya için tekrardan eflatun rengi ile bir astar yapılır. Böylece güller ve yapraklar tek darbe ile yapılmaktadır. Kuruması için kenara bırakılan bu tepsiye için düz bir zemin üzerine boya dökülür. Örnek olarak yaprak yapılacak ise fırçanın bir kısmına beyaz, diğer kısmına ise yeşil boya yedirip tek darbe içerisinde yaprak çizilir.

Bu işlemlerin hepsi yapıldıktan hemen sonra kurumaya bırakılır. Kuruyan tepsinin kenarlarına yaldız sürülür. En son kuruma işleminden sonra vernik ile parlatılır. Bu çay tepsisini farklı renkler ile ya da farklı desenler ile yapmak mümkündür.

Böylelikle evde ek iş yaparak evden para kazanma yolları arayan birçok ev hanımı hobi olarak yaptığı ürünlerin satışını gerçekleştirebilir. Evde çay tepsisi yapımı işi bunlardan yalnızca biri. Başarılar dileriz.

Bir önceki ek iş ilanımız Yeni İş Fikirleri Blog Açarak Online Para Kazanmak başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

1 yorum
  1. Yeşim İpek diyor

    İstanbul Esenyurt’da ikamet ediyorum. Evde ek iş arıyorum. Ekibim mevcuttur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku