Evde Ek İş Fikirleri

Organik Bahçe Yetiştirme

0

Teknolojinin gelişmesi hem yediklerimize hem giydiğimiz kumaşlara kadar yansıdı. Bundan dolayı da insanların Organik Bahçe Yetiştirme işlerine yönelimi arttı. Çünkü eskiler hem sağlıklı hem de uzun yıllar hastalık çekmeden yaşamayı başarmış insanlardı. İnsanlarda bu doğal olana yönelme payı tekrardan organik tarımı kendin dik büyüt bele kendin tüket anlayışını meydana getirdi.

Birçok ülkenin pazarında hormonlu ilaçlı ve kimyevi katkı maddelerinden oluşan meyve ve sebze satılmazken Türkiye de bu ayrım yapılmadan maalesef sofralarımıza içinde ne çeşit sağlıksız kimyasalların olduğunu bilmediğimiz yemekleri yemek mecburiyetinde kalıyoruz.

Evde Ek İş Organik Bahçe Yetiştirme
Organik Bahçe Yetiştirme

Ama artık evde kolaylıkla yapabileceğimiz organik bahçe yetiştirme sayesinde hormonları basıp gramını yükseltip para arttırma kaygısı içerisinde olan insanların ekmeğine yağ sürülmeyecektir. Çocuklarımıza ailemize ve sevdiklerimize tam bir güven içerisinde verebileceğimiz gözümüzün önünde yetişen bu gıdalar, lezzet olarak da oldukça farklıdır. Aslında daha lezzetlidirler. Çünkü bahçede yetiştirdiğimiz meyve ve sebze en tabi haliyle sofralara lezzet sunar.

Organik Bahçe Yetiştirme İncelikleri Nelerdir?

Öncelikle evinizin hangi bölümünde meyve ve sebze yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu sizin her gün ulaşabileceğiniz veya gözünüzün görüp kolaçan edebileceği bir nokta olabilir. Balkonunuz, arka bahçeniz, ya da terasınız dahi olabilir. Şayet balkonunuzda yaptıysanız ve çok rüzgar alan bir balkonunuz varsa yetiştirmekten vazgeçmeyin çünkü aslında bitkiler her türlü koşula adapte olmaya çalışan bir yaradılışa sahiptir. Ondan dolayıdır ki rüzgar onları etkiler ama büyümelerine engel değildir. Balkonun rüzgarı daha az alan bir köşesine ya da koliden sandalyeden kilimden artık balkonda ne varsa ondan bir paravan yapabilirsiniz. Apartman dairesinin balkonunda saksıların içerisinde yetiştirilebilen organik sebze meyve, çevre ve doğaseverlere de ilham olabilecek niteliktedir.

Organik Bahçe Nasıl Yapılır?

Organik bahçe yetiştirimi için yapmanız gereken tohum almaktır. Eğer yerel el emeğiyle yapacağınız organik bahçenize tohum bulamazsanız, internetten güvendiğiniz sitelerden sipariş verebilirsiniz. Tohum alındıktan sonra yapılması gereken doğru gübreyi seçmektir. Gübrenin içerisinde çürümüş bitki atıkları, organik ve inorganik maddeler bulunmalıdır. Organik ve inorganik gübre bitkiniz için doğal ve sağlıklı büyüme ortamını sağlayacaktır. İyi bir çiftçi yani organik tarım yapmanın sırrı aslında kendi organik ve inorganik gübreni oluşturmaktır. Sonrada tohumunuzu toprağını kazarak (kürek yardımıyla) havalandırdığınız toprağa dikiniz. Düzenli sulama ile bitki büyümeye başlayacaktır. Yapraklarına özen gösterip ilgi ve alakanızı eksik etmeyin.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 5 Tohum

Öncelikle bu işte yeni olanların tercih etmesi gereken tohum türleri yoğun ilgi ve alakaya gerek duymadan sadece suyunu düzenli vererek kendi kendine yetişebilir. Bu sebzeler çok az bir bakım isterler ve size sorun çıkarmazlar.

– Fasulye

– Kabak

– Marul

– Bezelye

– Domates

Bu sayılanlar ideal Organik Bahçe Yetiştirme işine ilk başlayanların olmazsa olmazlarıdır. Tabi ki iklim koşullarını göz önüne almayı unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku