Evde Ek İş Fikirleri

Evde Ek İş Tohum Yetiştiriciliği

0
              Canlılarda yer alan üreme durumu, bitkilerde de meydana gelmektedir. Bu üreme sebze, meyve ve diğer bitkilerde yer alan tohumlar aracılığı ile gerçekleşmektedir. Evde Ek İş Tohum Yetiştiriciliği sayesinde tohumların doğru bir şekilde alınarak muhafaza edilmesi durumunda bitkinin yeniden kazanımı mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu yöntem ile GDO su ile oynanmayan tohumlar yeniden üretilerek sağlıklı besinler elde edilmektedir. Bitkilere merakı olan ya da yetiştirmeyi sevenler evde tohum yetiştiriciliği ile evde ek iş yaparak kendi meyve ve sebze tohumlarının üretimini sağlayabilirler.
Evde Ek İş Tohum Yetiştiriciliği
Evde Ek iş Tohum Yetiştiriciliği
Evde Ek iş Tohum Yetiştiriciliği çeşitli aşamalardan oluşmaktadır.
  1. Aşama Tohumun Alınacağı Bitkinin Belirlenmesi

Tohum alınacak olan bitkinin seçimi oldukça önemlidir. Seçilecek olan sebze veya meyve kaliteli besin vermeli, sağlıklı ve iri bir yapıya sahip olmalıdır. Tohum almak için seçilen ürün ne kadar kaliteli olur ise, yeni tohumunun vereceği ürün de o denli kaliteli olacaktır. Ayrıca GDO’suz olan bir bitkinin tohumunu almak, yine genetiği oynanmamış sağlıklı bitkiler elde etmeye yarar. Bunun yanında, tohumu alınacak olan sebze ya da meyvenin hasadında ilk olgunlaşanlar arasından seçilmesi, tohumun da erken olgunlaşan ürünler vermesini sağlamaktadır.

  1. Aşama Tohumun Ne Zaman Alınacağının Bilinmesi

Bu aşama da tohumu alınacak olan meyve ve sebzenin gelişimini kapsamaktadır. Tohumu alınacak olan ürünün, iyi bir şekilde olgunlaşması gerekmektedir.

  1. Aşama Suda Tohum Çıkarma

İstenilen olgunluğa erişmiş olan meyve ya da sebzeler, kesilerek bir kaç parçaya ayrılır. Ardından bu parçalar içi su doldurulan kaplara konur. Sebze ya da meyvesinden ayrılan tohumların bir kısmı suyun altında kalırken, bir kısmı da suyun üzerine çıkmaya başlar. Bu durumda, suyun altına çöken tohumlar kaliteli içi dolu tohumlardır. Suyun üzerine çıkan tohumlar ise içi boş olan tohumlardır ve tohum işlevi görmeyecek durumdadırlar.

  1. Aşama Tohumun Kurutulması ve Saklanma Koşullarının Sağlanması

Su içerisinde kaliteli olan tohumların ayrılmasının ardından bu tohumların kurutulması gerekmektedir. Bunun için temiz bir alan sağlanarak, güneş ışığında kuruması için bekletilir. Bu nokta da bilinmesi gereken husus, güneş ışığının tohumun öz suyunu kurutmadan alınmasının gerektiğidir. Tohumlar sadece suyu kuruyup iyice sert ve kabuksu bir görünüme sahip olmadan güneş ışığından alınmalıdır.

Kurutulan tohumlar, istenilen ölçeklerde paketlenir, adlandırılır, üzerine tarih bilgisi eklenir ve saklanır. Saklanma koşullarının tohum için uygun olması gerekmektedir. İyi bir tohum için, ışık almayan karanlık, nemsiz, rutubetsiz, kuru ve serin bir ortamın sağlanması oldukça önemlidir. Bu hususta tohumun saklanması adına, bez, poşet, karton, peçete gibi malzemelerden yararlanılarak tohumlar sarılır. Rutubetsiz ve ışık almayan bir alan belirlenerek bu alanda saklanır. Saklandıktan sonra, tohumun bozulmadığı, rutubet olmadığı, nem almadığı ve küf tutmadığından emin olmak adına, düzenli periyotlar ile tohumlar kontrol edilmelidir.

Bir önceki ek iş ilanımız Yeni İş Fikirleri Blog Açarak Online Para Kazanmak başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku