Evde Ek İş Fikirleri

Müzik Eleştirmenliği Yaparak Para Kazanamak

3
evde ek iş müzik eleştirmeni
Evde Müzik Eleştenmenliği Yapmak

Müzik eleştirmeni olarak adlandırılan kişi ortaya çıkmış olan müzik yapıtları ve müzik seslendirmeleri karşısında kendi kişisel ve öznel düşüncelerini söyleyen kişidir. Eleştiri denilen şey beğeniyle alakalı olduğundan ötürü ve aynı zamanda öznellik içermesinden dolayı eleştiriyi yapan kişinin kimseye hesap verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer müzik eleştirmenin yorumları kötü olursa hiç kimse neden diye sormaz. Çünkü yapılan her yorum subjektif değerler içermektedir. Evde ek iş olarak müzik eleştirmenliği yapan kişilerin sadece mesleği müzik eleştirmenliği değildir aynı zamanda gazeteci olarak da değerlendirilebilirler.

Bu şekilde değerlendirilmelerinin sebebi ise müzik olaylarından insanları haberdar etmeleridir. Müzik eleştirmenlerinin beğenmediği müzikler olması doğaldır. Ancak müziği eleştirilen kişiler bu duruma kızmamalıdırlar. Müzik eleştirmenlerinin görevi müziği yapan müzisyene işini öğretmek değildir. Bu eleştirmenlerin asli görevleri ortaya çıkmış yapıt hakkında görüşlerini dile getirmek ve bunu kitle iletişim yolları ile insanlara yaymaktır. Tüm bunların yanında hiçbir kimsenin düşüncesinin veya söylediklerinin son olmadığı bilinmelidir. Müzik ve sanat bir tutulmalıdır. Müzikte aslında bir sanattır ve sanata her bakışta farklı anlamlar çıkarabilmek mümkündür. Daima kendini yenileyen ve kişiden kişiye değişim gösteren bir olgudur.

Eleştiri Araçları

Müzik eleştirmenliği yapan kişilerin kalıcılığı sağlaması ve nitelikli eleştiriler yaptıklarının kabul görmesi için çeşitli araçlardan faydalandıkları söylenebilir. Eleştirilerinde dikkatleri iyi çekmelidirler, dinleyicilerin izlenimlerine de önem vererek kullanmış oldukları ifadeleri güçlendirme yoluna gitmelidirler. Kıyaslama yapabilmeleri mümkündür.

Evde Müzik Eleştirmenliği Yapmak

Evde müzik eleştirmenliği yapmak son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Çünkü sanatın en güzel şekilde işlenebileceği yerlerden bir tanesi evdir. Bazı sanatçılar ve eleştirmenler ev ortamında iş yapmanın daha verimli olduğunu ortaya daha nitelikli işler çıkarabildiklerini söylemektedirler. Evden işlerini yürütmek isteyen müzik eleştirmenlerinin öncelikle sıfırdan başlayacaklar ise kendilerine ufakta olsa ev stüdyosu kurmaları gerekmektedir.

Ev stüdyosu kurabilmek için ilk önce gerekli olan temel araç bilgisayardır. İkinci ana araç ise DAW ( Dijital Ses İşleme İstasyonu)’dır. Ayrıca iyi bir kulaklık ve kaliteli hoparlör kullanımı oldukça önemlidir. Kişinin müziği eleştirebilmesi için o müziğe yeterince hakim olması gerekmektedir. Evinde müzik eleştirmenliği yapacak kişilerin bu donanıma sahip olmaları tek başına yeterli olmamaktadır.

Eleştirmenlik yapacak kişiler eleştireceği konu hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmalıdırlar. Müzik piyasasının tarihini, son dönem trendlerini ve popüler kültürü çok iyi bilip gözlemlemelidir. Müzik hakkında eleştiri yapacak bir kişi o müziği defalarca dinlemelidir. Müziği eleştirirken o an ki tek şarkıya veya albüme göre değil dönem müziklerini de göz önüne almalıdırlar. Evde müzik eleştirmenliği yapmak imkânsız ya da yasak olarak sayılmaz. Bu ek işi isteyen herkes yapabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu sektörde gerçekten başarılı olmak isteniyorsa çok iyi bir müzik dinleyicisi olunması gerekmektedir.

Bir önceki ek iş ilanımız Yeni İş Fikirleri Blog Açarak Online Para Kazanmak başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

3 Yorumlar
  1. Figen diyor

    Severek yapacağım bir iş. Müzik eleştirmenliği yapmak istiyorum.

  2. Meryem diyor

    Müzik eleştirmenliği yapmak istiyorum .Gereken tecrübes ve donanıma sahibim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku