Evde Ek İş Fikirleri

Evde Ek İş İlanları : Organik Sabun Yapımı İşi

2

Dışarıda çalışmaya zamanı olmayan ve gelire ihtiyacı olan pek çok kişi ev ortamlarında iş yapmak isterler. Ayrıca dışarıda çalışmasına rağmen geliri yetmeyen pek çok kişi ek iş bularak geçimlerini rahatlatmak istiyorlar. Son günlerde organik ürünlere fazla rağbet gösterilmesi nedeni ile evde ek iş ilanları organik sabun yapımı işi oldukça kazançlı olduğundan yoğun ilgi görüyor.

Evde Ek İş İlanları Organik Sabun Yapımı İşi

Evde Ek İş İlanları Organik Sabun Yapımı İşi İçin Gerekli Malzemeler

Evde katkısız ve organik sabun yapmak için gerekli olan malzemelerin başında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, kostik, kakao yağı, hassas terazi, balmumu, blender, cam kase ve yapılan sabunların konması için slikon kaplara ihtiyaç vardır. Sabun yapımında kullanılan yağların kalitesi önemlidir. Ayrıca önemli olan diğer bir konu hassas mutfak terazisidir. Sabunun renkli olması için sıvı içine tarçıni kakao ya da zencefil gibi doğal malzemeler karıştırılabilir. Sabuna koku vermek içinse nane, lavanta ve ardıç gibi hoş aromatik özellik verecek bitkiler kullanılabilir. Çünkü kullanılacak malzemelerin ölçüsüne dikkat etmek ve rastgele ya da göz kararı malzeme kullanmak doğru değildir. Her yağın farklı bileşeni ve asit oranı olduğu için kullanılan ölçü önemlidir.

Evde Organik Sabun Nasıl Yapılır?

Evde organik sabun yapım oldukça kolay olmasının yanında bazı önemli püf noktaları olan bir iştir. Öncelikli olarak sabun yapımında kullanılan kostik kimyasal bir madde olduğundan iş sırasında gözlük ve eldiven kullanmak gerekir. Evde organik sabun yapımında kullanılan malzemelerden olan blender ve kase başka bir alanda kesinlikle kullanılmaz. Sabunun renkli olması için sıvı içine tarçın, kakao ya da zencefil gibi doğal malzemeler karıştırılabilir. Sabuna koku vermek içinse nane, lavanta ve ardıç gibi hoş aromatik özellik verecek bitkiler kullanılabilir.

Evde Organik Sabun Nasıl Yapılır?

Evde organik sabuk yapmak için öncelikli olarak bir cam kase içinde su ile kostik karıştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta suya kostik dökülmelidir. Eğer kostiğe su dökülürse köpürür ve taşar. Kostik zor soğuyan bir madde olduğu için katı malzemelerin hazırlanması esnasında kostik soğumaya bırakılır. Bu aşamadan sonra diğer malzemeler eritilir. En katı maddeden başlanarak en sıvısına doğru karışım sağlanır.

Önce balmumu eritilir daha sonra kakao yağı, Hindistan cevizi yağı ve en son olarak da zeytinyağı eklenir. Karıştırılan ve eritilen malzemeler 40 dereceyi bulduğunda ocaktan alınır. Bu karışımın içine kostikli su çok yavaş bir şekilde ilave edilir. Daha sonra blender ile karışımı yapılır. 1-2 dakika gibi bir süre karıştırıldıktan sonra içine koku ve renk verecek malzemelerde eklenir. İşlemin son aşamasında karışım silikon kaplara konur ve bir gün üstü örtülerek bekletilir. Ertesi gün kalıplardan çıkartılan sabunlar 6 hafta gibi bir süre hazır hale gelmesi için bekletilir.

Evde Ek İş İlanları Organik Sabun Yapımı İşi Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Evde ek iş gelir için yapılan sabunları minik satan dükkanlara, hatta çeyiz işi ile ilgili satış yapan dükkanlara dahi pazarlanabilir. Eski geleneklerin devam ettiği bazı bölgelerimizde gelin hamamında davet edilen kişilere hediye olarak organik sabun hediye edilir. Ayrıca hazırlanan sabunlar internet kanalı veya sosyal paylaşım sitelerinden pazarlamak mümkündür. Yöresel ürünlerin pazarlandığı fuar ya da sergi gibi alanlarda ufak bir stant ile buradan satışı yapılabilir.

Bir önceki ek iş ilanımız Yeni İş Fikirleri Blog Açarak Online Para Kazanmak başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

2 Yorumlar
  1. merve sezgin diyor

    Zarf katlama işi ile ilgili bilgi almak istiyorum

  2. Gamze Karaman diyor

    Merhaba sabun paketleme yapabilirim acil paraya ihtiyacım var benimle iletişime gecerseniz sevinirim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku