Evde Ek İş Fikirleri

Para Kazanma Yolları Organik Sebze Yetiştiriciliği

0

Günümüzde birçok insan artık kendi sebzesini evinde yetiştirmekten yana. Bunun temel sebebi belki de sağlıklı yaşam. Sağlıklı yaşam insanları daha dinamik yapar ve ömürlerine ömür katar. Ailelerimizin ve sevdiklerimizin sağlığı ve hep yapmak istemişimdir acaba nasıl hissettirecek gibi nedenlerde insanı organik sebze yetiştiriciliği ne iter. Sebze yetiştirmek aslında kolay bir uğraştır. Gerekli ortam ve malzemeler olduktan sonra doğru sebzeyi de yetiştirmeniz mümkündür. Eski dönemlerde insanların büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıkla uğraşırlar ve doğal besinler tüketirlermiş.

Para Kazanma Yolları Organik Sebze Yetiştiriciliği
Para Kazanma Yolları Organik Sebze Yetiştiriciliği

Teknoloji ve sanayileşmenin gelişmesiyle kentleşmeler de artmıştır. Çocuklar artık doğalı tadamıyor sofralarda kimyevi madde dolu hormonlu ve ilaçlı meyve sebzeler yeniyor. Tabi ki hiç bir ürün doğal tutmaz. Evde gözünün önünde emekle yetiştirdiğin sebzenin tadı da farklıdır. Ancak apartman hayatı organik sebze yetiştiriciliği yapmaya engel değildir. Aksine saksılarda veya apartmanın arka bahçesinde az miktarda toprakla da güneş alan bölgelerde organik bitki yetiştiriciliği sağlanabilir.

Organik Sebze Yetiştirmenin Detayları

Organik sebze yetiştirmenin aslında püf noktası gübredir. Usta bir çiftçi kendi gübresini kendi üretir. Peki, nasıl yapılır evde gübre? Gübrenin organik ve inorganik gübre olması çok önemlidir. İçerisinde birçok protein bitki değerleri toprağı olduğundan daha bereketli bir hale getirir. Kendi gübrenizi üretmeniz için yapmanız gerekende yediğiniz bitki ve meyvelerin kabuklarını atmayarak 1 ay kadar toprakta bekletiniz bitki toprakta çürüyerek gübre haline gelecektir işte bunu yetiştireceğiniz sebze saksısının toprağında kullanabilirsiniz.

Organik Sebze Yetiştiriciliği 6 Püf Noktası

Aslında organik tarıma yeni başlayan insanlar için dikkat edilip mutlaka göz önünde bulundurulması gereken 6 nokta vardır. Bu 6 temel adım bitki için çok önemlidir. Birini bile tam manasıyla yapamayan organik tarıma başlayan kişi bitkinin istediği seviyede büyümesine engel olur.

Bu önemli adımlar şunlardır.

– Bol Güneş; Güneş alan bir yerde bitkinin durması önemlidir. Bir bitki her gün en az 8 saat güneş görmelidir

– Küçük İşlerle Başlanabilir; Eğer hiç tecrübenin yoksa bakımı zor ve meşakkatli bir sebze ekmek hem olumsuz bir sonuç almanıza yol açabilir hem de yorulup bırakmanızı neden olabilir.

– İyi Toprak; Eğer ekeceğiniz ortamda iyi ve kaliteli bir toprak yoksa bitkiniz yerini beğenmeyip solabilir. Hatta belki de hiç açmayabilir. Ondan sebep toprağınıza ayrı bir özen göstermenizde fayda vardır.

– Gübreleme; Organik güre kullanılmalıdır.

– Sulama; Düzenli su bitkinin olmazsa olmazıdır.

– Fideler Önceden Hazır olmalıdır; Yeni başlayanlar için tohumdan başlamak daha zor olabilir.

Yeni Başlayanların Yetiştirebileceği 5 Sebze

Yeni ilk defa sebze yetiştirmek isteyenler için önerilebilecek sebze türleri daha az bakım ister.

O yüzden onlar yetiştirilebilir.

– Domates

– Fasulye

– Bezelye

– Marul

– Patates

Ayrıca BURADAN en çok kazandan ek iş ilanlarını da inceleyebilirsiniz.

Bir önceki ek iş ilanımız Organik Bahçe Yetiştirme başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku