Evde Ek İş Fikirleri

Seramik Süsleme Yapımı İşi

0
Evde seramik süsleme işi
Evde ek iş Seramik süsleme işi

Seramik süsleme bir sanattır. Seramik süsleme geçmişten bugüne kadar gelmiş geçmiş en dekoratif görüntülerle bezelidir. Bu yazımızda sizlere evde ek iş olarak yapılabilecek seramik süsleme işini anlatacağız.

Seramik Süsleme Nasıl Yapılır?

Seramik süsleme düşünüldüğünün aksine çok zor değildir. El becerisi gerektirir. Motiflere gerçekçi görünüm vermek usta ellerin işi olduğu gibi amatör olan bir kişi de çok hoş görünümlü süslemeler yapar. Bu zevk işidir. İsteyerek yapmayı gerektirir.

Sanatsal boyutunun yanı sıra kişiye mutluluk verici moralini düzenleyen etkisi vardır seramik süsleme sanatının. Hoş görüntüsü seramik süslemeyi yapan kişi için oldukça büyük bir haz kaynağı olur.

Seramik Süslemeyi Kendi Kendine Öğrenmek Mümkün mü?

Kendi kendine bir kaç denemeden sonra tabi öğrenilir. Ayrıca bu sanat için halk eğitim merkezlerinde kurslar bulunmaktadır. Bu kurslara gidilerek seramik süsleme konularında el becerileri geliştirildiği gibi sosyal çevre de sağlanır. Evde seramik süsleme yapımı için televizyon programlarından da yardım alınabilir. Ev içinde seramiğini kendinizin hazırladığı seramik süsleme işleri yapılmaktadır.

Seramik Evde Hazırlanabilir mi?

Seramik ev içinde kolay bir şekilde hazırlanır. İki şekilde olur. Birincisi un ve tutkal karıştırılarak yapılan seramiklerdir. Bunu göz kararı olarak da yapmak mümkün olduğu gibi ölçü ile de yapılabilir. Karışım el ile yoğrulup buzdolabında bir saat bekletildiğinde kullanmaya uygun hale gelir. Sonrasında istenilen boyama işlemi seramik üzerine uygulanır. Diğer bir seramik hazırlama şekli ise nişasta ile yapılandır.

Bir bardak nişasta bir bardak tutkal iki kaşık limon sosu ve bir miktar tuz karıştırılır ve yoğrulur. Daha sonra 5 dakika fırında tutulur ve tekrar yoğrulur. Bir dakika tekrar fırına verilir ve seramik hamuru tekrar yoğrulur. Bu işlem hamurun yoğrulmayacak hale gelmesine kadar devam eder. Daha sonra yoğrulan hamur etrafı hava geçirmeyecek şekilde sarılıp soğuk ortamda 1 gün bekletilir. Sonraki gün artık seramik olmuş olan hamuru boyamak için kullanabilirsiniz.

Seramik Boyası Olarak Ne Kullanılır?

Seramik boyası olarak yapmak istenilen desenin özelliklerine göre boya kullanılabilir. Yapılacak model kabartma bir çiçek deseni olacaksa tekrar seramik hamuru bile kullanılabilir. Guaj boya, akrilik boya ve yağlı boya kullanılır. Önemli olan modeldeki deseni tam anlamıyla yansıtmasıdır. Evde seramik boyama çok eğlenceli ve eğitici bir iştir. Bir yapıt meydana getirmektir. Üretim yapmak denilebilir. Hayattan zevk almak için yada boş vakitleri değerlendirmek için yapılabilecekken o iş için vakit ayırıp da yapılabilir. Bu kişinin kendi isteğine bağlıdır. Evde boş oturan bir insana sen neden boş oturuyorsun denilmediği gibi kimse neden seramiği boyuyorsun diyemez. Zevkler tartışılmazdır.

Evde Seramik Süsleme İle Neler Yapılabilinir?

Evde seramik süsleme yapımı kişinin hayaline bağlıdır. Bazen bu kalp şeklinde bir kolye olur bazen de bir vazonun üzerine yazılan bir yazı. İnsanın ruh halinden geçen duygu birikimidir.Evde ek iş yapmak istiyorum diyen ev hanımları için ideal bir ek iş olabilir.

Bir önceki ek iş ilanımız Yeni İş Fikirleri Blog Açarak Online Para Kazanmak başlıklı ilanımızı da okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku